Monitoring

System dozoru elektronicznego CCTV, potocznie nazywany monitoringiem, służy do zdalnego nadzoru nad pomieszczeniami, parkingami, ulicami, podwórkami itp. Polega on na przesyłaniu sygnału telewizyjnego z kamer zamontowanych w miejscach, które chcemy  nadzorować.
Sygnał ten jest w sposób ciągły zapisywany w urządzeniu zwanym rejestratorem wizyjnym. Zapis jest realizowany w sposób ciągły i z tzw. detekcją ruchu, a czas przechowywanego materiału jest uwarunkowany pojemnością nośnika, czyli dysku twardego.
aper Ilość kanałów jest podstawowym kryterium systemu. Jeden rejestrator posiada od 4 do 16 kanałów a rejestracja jest realizowana poprzez zapis obrazu w formie klatek od 1 do 100kl/s. Kamery pracują zarówno w dzień,jak i w nocy , dlatego trzeba dobrać w sposób precyzyjny i profesjonalny rodzaj i jakość stosowanych elementów systemu.
Większość systemów CCTV jest włączona w sieć internetową, co umożliwia zdalny dostęp i podgląd kamer na żywo i podgląd nagranego materiału.

Obecnie bardzo dynamiczny rozwój kamer IP spowodował że jeśli jest potrzeby obraz o większej rozdzielczości i jakości to monitoring IP stał się praktycznie jedynym właściwym rozwiązaniem. Umożliwia on przesyłanie po sieci Lan-Wifi obrazów o rozdzielczości HD do 36 kl/s z równoczesną archiwizacją materiału na rejestratorach lub komputerze.

Comments are closed.